Doğal cilt bakım önerileri

Bakımlı bir cilde sahip olmak herkesin hayalidir ama hayal etmenize gerek kalmadan evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz cilt bakımınız için yeterli bir çok ürün var. Sağlıklı ve bakımlı görünmenin tam zamanı. İşte detaylar...

Moda ve Güzellik 22.01.2022, 14:20
Doğal cilt bakım önerileri

Evde Cilt Temizliği

Cilt bakımı yaparken öncelikle cildinizi bakım için uygun hale getirmeniz gerekir. Cilt bakımı öncesi cilt temizliği yapmak için sık kullanılan teknikleri uygulayarak daha temiz bir cilt sahibi olabilirsiniz.

Maden Suyuyla Cilt Temizliği

Bildiğiniz gibi hemen hemen herkesin evinde bulunan ve mideyi rahatlatma da faydası olan soda müthiş bir mineral kaynağıdır. Bu mineraller cildi canlandırmada çok faydalıdır. Cilt bakımınıza evinizde bulunan soda ile yüzünüzü yıkayarak veya bir pamuğa döküp cildinizi temizleme ile başlayabilirsiniz.

Akneli Ciltler İçin Limon İle Cilt Temizliği

Cilt lekeleri, siyah noktalar ve sivilceler için limon çok özel bir doğal kaynaktır. Limon asidik bir meyvedir ve yüksek oranda C vitamini içerir.
Limon suyu tonik olarak kullanıldığında sıkılaştırıcı, renk açıcı ve akne kurutucu özelliklerine sahiptir. Limonun suyundan birkaç damla pamuğa damlatıp cildinizi temizleyebilirsiniz. Pamukla uygulayabilirsiniz. Özellikle yağlı ciltlerde bu yöntem çok etkilidir.

Cildinizi Ölü Derilerden Arındırın

Zeytinyağı Ve Şeker Peelingi (Kuru veya Karma Ciltler İçin)

Bildiğiniz gibi zeytinyağı müthiş bir antioksidandır. Cildi yeniler, parlatır ve nemlendirir. Şekerin ise cildi canlandırma ve sıkılaştırma özelliği vardır. Bu peeling özellikle kuru ciltlerde kullanmalıdır. Bir kase içerisinde zeytinyağı ve toz şeker karıştırılır. Tonik veya yıkama jeli ile temizlenmiş olan cilde sürülür ve yuvarlak hareketler ile cilde masaj yapılır. Uygulamadan sonra cilt ılık su ile durulanır. Bu peeling cildi ölü derilerden arındır, sıkılaştırır ve nemlendirir.

Kahve Telvesi İle Peeling Yapılışı

Kahvenin içerisinde yüksek oranda kafein vardır. Vücut ve cilt için kafeinin canlandırma etkisi vardır. Kahve peelingi cildi ölü derilerden arındırırken cildi canlandırır ve daha sağlıklı görünmesini sağlar. Keyifle içtiğiniz kahvenin telvesini yüzünüze nazikçe sürüp masaj yaptıktan sonra ılık su ile nazikçe yıkayın. Sonrasında mutlaka nemlendirici kullanmalısınız.

Evde Kendi Cilt Maskenizi Yapın

Cilt maskeleri bakım ve temizlik açısından olmazsa olmaz ürünlerdir. Bu nedenle endüstriyel cilt maskelerine rağbet oldukça fazladır. Bu cilt maskelerinden ilham alınarak hazırlanan evde organik cilt maskesi yapımı da son zamanlarda çok önem kazanan konuların başında gelir.

Yaş Maya Maskesi İle Evde Cilt Gençleştirme

Yaş maya veya kuru maya genellikle ekmek, lezzetli poğaçalar ve hamur işlerinde kullanılan, faydalı mikroorganizmalardan oluşan maya türlerindendir. Yaş maya nemli ve hamur kıvamında bir yapısı vardır. Kuru maya ise küçük paketlerde satılan toz kıvamındadır. Maya, maske şeklinde cilde uygulandığında ciltte yüz germe etkisi oluşturur, kırışıklıkları azaltır, lekelerin rengini açar ve sivilceleri kurutur. Genç ciltlerde 15 günde 1, yaş almış ciltlerde haftada 1 uygulanan maya maskesinin gençleştirme etkisi gözle görülür ve şaşırtıcı biçimdedir. Şimdi birlikte gençleştirici maskeleri inceleyelim;

Yaş Maya/Kuru Maya ve Süt (Karma ve Kuru Ciltler İçin)

Malzemeler: 2 yemek kaşığı süt, 1 yemek kaşığı yaş maya ya da kuru maya

1 yemek kaşığı sütün içerisine mayayı yavaş yavaş ekleyerek karıştırın.

Elde ettiğiniz losyon kıvamındaki maskeyi cildinize yukarı hareketlerle bir maske fırçası yardımı ile göz altı dahil tüm yüzüne sürün. Yaklaşık 20/30 dakika kadar cildinizde bekletin.

Maske kuruyup cildiniz iyice gerildikten sonra yüzünüze tampon şekilde ılık su uygulayıp maskesinin yumuşamasını sağlayın.

Maske yumuşadıktan sonra ılık su ile yüzünüzü durulayın.

Yumurta Akı Maskesi (Tüm Cilt Tipleri İçin)

Yumurta düzenli olarak tüketilmesi gereken son derece faydalı bir besindir. İçeriğinde yüksek oranda protein, kalsiyum ve vitaminler bulunur. Yumurta akının cilde faydaları oldukça fazladır. Cildi sıkılaştırır, kırışıkları açar, gözenekleri küçültür, akne ve siyah noktaları azaltır.

Yumurta Akı Maskesi Uygulama:

Yumurtanın akı ile sarısını ayırın.

Ayırdığınız yumurtanın akını köpürene kadar çatal ile iyice çırpın.

Çırptığınız karışımı göz altı dahil temiz cildinize yukarı hareketlerle sürün.

20/30 dakika bekledikten sonra cildinizi ılık suyla yıkayın.

Yumurta akı maskesini haftada 1 ya da 15 günde 1 uygulayabilirsiniz.

Ballı Süt Maskesi (Lekeli Ve Akneli Ciltler İçin)

Ballı Süt Maskesi Malzemeleri:

1 yemek kaşığı bal

1 tatlı kaşığı limon

1 tatlı kaşığı süt (Akneli ciltler süt olmadan yapmalıdır.)

Ballı Süt Maskesi Uygulama:

Tüm malzemeyi losyon kıvamına gelecek şekilde karıştırın.

Elde ettiğiniz karışımı temiz cildinize sürün.

20/30 dakika bekledikten sonra cildinizi ılık suyla yıkayın.

Evde Yapabileceğiniz Doğal Serum ve Nemlendiriciler

1- Zeytinyağı İle Nemlendirici:

Zeytinyağının sağlığa olan faydaları gibi cilde olan faydaları da saymakla bitmez. Zeytinyağı en güçlü bir nemlendirici özelliğine sahip doğal bir yağdır. Kuru ve karma ciltler zeytinyağını nemlendirici olarak rahatlıkla kullanabilirler. Zeytinyağı, içeriğinde güçlü yağ asitleri bulundurur ve cilde derinlemesine işler. Böylelikle cilt ilk kullanımdan itibaren hızlı bir şekilde nemlenir. Zeytinyağı E vitamini içerir ve E vitamini cildin gençleşmesine ve sıkılaşmasına yardımcı olur. Zeytinyağı çok güçlü bir antioksidandır. Zeytinyağı cilt hastalıklarının giderilmesinde de oldukça etkilidir. Döküntüler, kızarıklık, kaşıntı gibi rahatsızların tedavi edilmesinde önemli rol oynar.

2- Üzüm Çekirdeği Yağı:

Üzüm çekirdeği çok güçlü bir antioksidandır. Cildi yenilen, sıkılaştırır ve kırışıkları açar. Gözaltı morluklarını gidermedeki en etkili yağdır. Üzüm çekirdeği yağını göz altınızda yer alan mor bölümlere nazikçe sürmeniz halinde, cildinizde yenilenme ve morluklarda iyileşme görebilirsiniz.

3- Argan Yağı İle Nemlendirici Yapımı:

Fas’ta hayat ağacı denilen Argan cilt ve saç bakımında oldukça etkili bir yağdır. Genellikle saç bakımında kullanılır. Argan yağı saçlara parlaklık ve kazandırır. Masaj yağı olarak da kullanılır.

4- Badem Yağı:

Badem yağının, cilde ve saçlara etkileri oldukça fazladır. Badem yağı içeriğinde A ve K vitamini barındırır. A ve K vitaminleri cildi nemlendirmeye yardımcıdır. Badem yağı aynı zamanda cilt çatlaklarına da iyi gelir. Badem yağı, kaşların, kirpiklerin, saçların, sakalların güçlenmesini ve kalınlaşmasını sağlar.

5- Jojoba Yağı:

Jojoba yine güçlü nemlendirici özelliğine sahip doğal bir yağdır. Cildi yatıştırır ve derinden bakım sağlar. Cildin elastikiyet dengesini sağlamasına yardımcıdır. Saçlara bakım yapar, yumuşatır ve nemlendirir.

6- Lavanta Yağı:

Lavanta yağı saç köklerini besler ve kepeğe karşı etkilidir. Uykudan önce birkaç damla lavanta yağını yastığa damlatırsanız kolay uykuya dalmanızı sağlar ve sizi rahatlatır. Cildin rengini açar ve cilt yorgunluğuna karşı etkilidir.

7- Kantaron Yağı:

Kantaron yağı,cilt yenileme ve pürüssüzleştirme işlemlerinde etkili bir yağdır. Kantaron yağı, aynı zamanda bebeklerde oluşabilen pişik tedavisinde de kullanılır.

8- Hindistan Cevizi Yağı:

Hindistan cevizi yağı özellikle saç ve vücut bakımında kullanır. Vücudu ve saçları parlatma da ve nemlendirme de etkisi yüksektir. Hindistan cevizi yağı maske olarak da kullanılabilir. Yüz ve göz altı kırışıklarını yumuşatır ve açar.

Vücut Peelingleri İle Cildinizi Yenileyin

Vücut peelingleri; genellikle tuz, şeker, kayısı çekirdeklerinden oluşur. Aromatik bir koku salgısı içinde Jojoba damlaları, tatlı badem yağı gibi karışımlar peelingin kalıcılığını sağlayarak, cildinizin hem sağlıklı hem de güzel görünmeye devam etmesine olanak tanır. Peeling özelliği olan ölü deriden cildi arındırmak, gözenekleri açmak ve cildin nefes almasını sağlamak ruhunuza ve bedeninize iyi gelecektir. Alerjik bir cildiniz varsa ve tozlu ya da kirli bir yerde yaşıyor ve çalışıyorsanız, haftada iki defa mutlaka cildinizi ölü deriden arındırmalısınız. Vücudunuzu ölü deriden arındırmadığınız zamanlarda gözenekler kapanacak, cilt nefes almayıp deri altı oksijensiz kalacağından erken yaşlanmaya sebep olacaktır. Hassas bir cildiniz varsa, sert peelingleri tercih etmemelisiniz. Ovalarken kızarıklık oluşuyorsa, tahrişe sebebiyet vermeden kremsi soft peelingleri tercih etmelisiniz. Peeling uygularken etki eden peelingi deriden ovalama yaparak çıkarmaya dikkat etmelisiniz. Buradaki ovalama eylemi de cildinizde kan dolaşımının hızlanmasını sağlayacak, sağlıklı görünmesine katkıda bulunacaktır. Vücut peelinglerini asla yüz bölgesinde kullanmayınız. Yüz bölgesinde kullanıldığı takdirde kılcal damar çatlamalarına sebep olacaktır. Vücut peelingleri sert deri uygulamalarında daha etkili sonuçlar almanıza olanak tanır.

Vücut Peelingi Nasıl Kullanılır?

Öncelikle peeling uygulamasını yapacağınız bölgeyi ıslatmanız gerekiyor. Bunun için ılık ya da sıcak bir duş almanız yeterlidir. 15 dakikalık bir duş sonrasında hemen duştan çıkmadan da duşta iken vücut peelinginizi yapabilirsiniz. Vücut peelingini dairesel hareketlerle uygular ve çok sert ovalamaktan kaçınırsanız, peeling sonrası kızarıklık ve tahrişe sebebiyet vermemiş olursunuz. Şimdi gelin bir de farklı türlerden vücut peelinglerini birlikte keşfedelim.

Tuz Peelingleri: Tuz peelingleri deniz tuzundan yapılmıştır ve cildinizdeki tüm toksinleri atmak için en çok tercih edilen harika bir peeling yöntemidir. Tuz peelinglerini yağlı ciltler için önerirken kuru ve çok hassas ciltler için önermekten kaçınıyoruz. Tuzdaki asit hassas ciltlerde hemen kızarıklığa ve tahrişe neden olabilir. Eğer cildiniz kuru ise, tuz peelingini aromatik yağlarla karışım haline getirip kullanabilirsiniz. Böylece sertliğini bir nebze kırabilirsiniz. Bu karışımda yağ bir nem vereceği için kuru cilde de iyi gelecektir, aynı zamanda bu aromatik yağlar muhteşem bir kokuya da sahiptir. Hafta da bir kez uygulayabilirsiniz.

Kahve Peelingleri: Bu doğal peeling yönteminde kahve fincanınızın dibinde kalan tortuyu bir fırça yardımı ile vücudunuzun her bölgesine sürüp 15 dk bekledikten sonra yine dairesel hareketlerle çıkarabilirsiniz. Bu peelingin içinde aynı zamanda yüksek antioksidan seviyesi nedeniyle cildi sıkılaştırmak ve selülit görünümünü azaltmak için idealdir. Haftada iki kez uygulayabilirsiniz.

Pirinç Peelingleri: Uzak doğudaki insanların vazgeçemediği bir peeling yöntemidir. Pirinçleri bir gece önceden suda bekletin ve pirinçleri süzerken suyunu ayırın. Bir pamuk yardımı ile tüm yüzünüze ve vücudunuza sürün. Cilt canlanmasını, beyazlamasını ölü deriyi tahriş etmeden sağlayacaktır. Haftada 3 kez temiz cilde uygulayabilirsiniz.

Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce hangi çift evliliğe daha yakın?
Sizce hangi çift evliliğe daha yakın?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31