Bizi Takip Edin

Türkiye'nin Oscar adayı belli oldu

Türkiye’nin En İyi Uluslararası Film Oscar aday adayı, yönetmenliğini Mehmet Ada Öztekin’in yaptığı “7. Koğuştaki Mucize” adlı filmi oldu. İşte Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan son dakika açıklaması ve film hakkında merak edilenler...

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre; Türkiye’nin En İyi Uluslararası Film Oscar aday adayı, Mehmet Ada Öztekin’in yönetmenliğini yaptığı “7. Koğuştaki Mucize” adlı filmi oldu.

23 FİLM DEĞERLENDİRİLDİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ile sinema alanındaki meslek örgütü temsilcilerinden oluşan 16 kişilik Seçici Kurul, 93’üncü Akademi Ödülleri (Oscar) En İyi Uluslararası Film Dalı’nda Türkiye adayını yoğun çalışmalar sonucu belirledi. Seçici Kurul’un bugün gerçekleştirdiği toplantıda Sinema Güç Birliğine başvuran 23 film değerlendirildi.

Yönetmenliğini Mehmet Ada Öztekin’in yaptığı “7. Koğuştaki Mucize” filmi Kurul tarafından Türkiye’nin En İyi Uluslararası Film Oscar aday adayı olarak belirlendi.

FİLMİN KONUSU NE?

"Türkiye'nin Oscar aday adayı olan '7. Koğuştaki Mucize', kızı ile aynı zekâ yaşına sahip bir babanın adalet arayışını konu ediniyor.

Türkiye'nin Oscar adayı belli oldu
Filmde, 1983 yılında Ege kasabasında küçük bir kız ölür. Ölen küçük kız sıkıyönetim komutanının kızıdır ve onun ölümünün sorumlusu olarak babaannesi ile yaşayan ve 7 yaşında bir kızı olan "Memo" görülür.
Türkiye'nin Oscar adayı belli oldu
Memo, her ne kadar suçsuz olduğunu anlatsa da kimse ona inanmaz. İdam cezasına çarptırılan Memo'nun yakınları adaletin sağlanması için uğraşırken, Memo ve kızı Ova'nın ise tek istediği birbirlerine kavuşabilmektir. Memo, bir mucize gerçekleşip idam cezasından kurtulabilecek midir?"
Türkiye'nin Oscar adayı belli oldu
Yönetmenliğini Mehmet Ada Öztekin'in üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Aras Bulut İynemli, Nisa Sofiya Aksongur, Celile Toyon, İlker Aksum, Mesut Akusta, Deniz Baysal ve Yurdaer Okur gibi isimler yer alıyor.
Türkiye'nin Oscar adayı belli oldu