Bizi Takip Edin

Moda ve Güzellik    

İstanbul’un 40 Yıllık Lezzeti

1978 yılında kurulan ve İstanbul’un en köklü restoranlarından olan Set Kebap, Kurban Bayramı menüsüyle misafirlerine eşsiz bir bayram yemekleri yaşatmaya hazırlanıyor.

40 yıldır geleneksel lezzetlerin vazgeçilmez adresi olan Set Kebap, yenilenen modern dekorasyonu ile misafirlerini benzersiz bayram sofralarında da buluşturmaya devam ediyor.

İstanbul’un 40 Yıllık Lezzeti
Kurban Bayramı’nı İstanbul’da geçirenler için Set Kebap’ın değişmez aşçıbaşısı Muzaffer Usta’nın hazırladığı Kurban Bayramı özel menüsünde; başlangıçlar arasında, “Barbekü Soslu Kanat”, “Acılı Ezme”, “Çiğ Köfte”, “Gavurdağı Salatası”, ara sıcaklarda ise “Söğürme” ve “Fındık Lahmacun” gibi geleneksel tatlar bulunuyor. Ana yemekler arasında yer alan Adana, Urfa, Döner, İskender, Tavuk Şiş, Çöp Şiş ve Beyti gibi vazgeçilmez lezzetler de Kurban Bayramı menüsünün özel seçmeli seçenekleri arasında yer alıyor.
İstanbul’un 40 Yıllık Lezzeti
40 yıldır değişmeyen benzersiz lezzetleri, güler yüzlü ve profesyonel personeli ile Set Kebap lezzet tutkunlarını yenilenen atmosferinde bayram sofralarında da bir araya getiriyor.
İstanbul’un 40 Yıllık Lezzeti