Bizi Takip Edin

Gazeteciliğe Ara Verilmez

Ulusal medyada bir basın kuruluşunda kadrolu olarak çalışmayalı 2 yılı geçti. İnsanlar soruyor? “Gazeteciliğe ara mı verdin?” diye. Bu süre zarfında kaliteli bir yerel dergi çıkardım. Basın danışmanlığı yaptım. Hala da yapıyorum. Pr sektöründekiler bozuluyor bu işe. “İşsiz gazeteciler pr sektörüne giriyor, biz iş yapamıyoruz” diye. Şahsen ben alınmıyorum üzerime. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunuyum. İletişim Fakültesi “Gazetecilik, Halkla İlişkiler, Radyo/Televizyon” bölümlerinden oluşuyor. Çoğu derslerimiz ortak. Ben eğitimliyim ve mesleğim bu. Sanatçının kankalığından yeğenliğinden bu işe transfer olmadım. Gazeteciliğe ara verilmez. Biz gazeteciliğimize sosyal medyada devam ediyoruz zaten. 

Snob Magazin Farkı

Yıllarca birlikte çalıştığım meslektaşım Tarkan Abdullahoğlu “bizim sitede yazar mısın?” dedi. Snob Magazin sitesi diğer sitelerden çok farklı. Copy/paste ile evde yapılan onlarca magazin sitesinden farklı. Tarkan haberlerini sahada hazırlıyor. Kendi haberini kendi hazırlıyor. Seve seve bu teklifi kabul ettim. Hoşbulduk Snob Magazin...

Magazin medyasının hali harap

Gazetelerin magazin servisleri önceden 10-30 kişiden oluşurdu. Minimum gündüz 5 gece 2 kişi çalışırdı. Artık magazin servisleri 2 kişiyle idare ediliyor. Zaten ünlüler haberlerini sosyal medyadan paylaşıyor. Sosyal medyadan haberi alıp gazetede yayınlamak kolay. Muhabire gerek kalmadı maalesef. Televizyon kanallarında da topu topu 3 tane magazin programı var. Onlar da iki kameraman iki muhabir ancak istihdam edebiliyor. Eeee bu durumda işsizler ordusu oluştu. Allah tüm işsiz medya mensuplarına kolaylık versin. Bu düzen kolay kolay değişeceğe de benzemiyor.