Bizi Takip Edin

Kültür - Sanat    

7. Kayseri Film Festivali'nde sinemanın her alanıyla ilgili ikinci gün yaşandı

Talas Belediyesi ev sahipliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü destekleriyle, Anadolu Sinemacılar Derneği tarafından ve Kadir Turna direktörlüğünde gerçekleşen Kayseri Film Festivali heyecanı, sergiler, söyleşiler, paneller ve film gösterimleri ile ikinci gününde devam etti.

Festivalin ikinci gün maratonunda Talas Osmanlı Sokağı Tol Kilise'de gerçekleştirilen Yeşilçam Sergisi ve söyleşiler ile film gösterimlerine alternatif etkinlikler gerçekleştirildi. Festivalin Kayseri Park Sinema Salonları'nda gerçekleştirilen bölümünde Ulusal Uzun Metraj Yarışma Filmleri ve Yarışma Dışı Gösterim Filmleri ile sinemaseverler yılın öne çıkan filmlerini izleme imkânı buldu.

7.  Kayseri Film Festivali'nde  sinemanın her alanıyla ilgili ikinci gün yaşandı

Festivalin anlamlı etkinliklerinden biri olan ve sinemaseverler ile Talas Osmanlı Sokağı Tol Kilise'de buluşan "Yeşilçam Sergisi" Türk Sineması'nın büyük değerlerini sergideki fotoğraflar aracılığı ile sinemaseverlerle buluşturmaya başladı. Festivalin gösterim ekibinde yer alan Eylem Soyuslu'nun sergi hakkındaki düşünceleri de festival açısından serginin önemini bir kez daha vurguladı. Festivalin bu yıl daha geniş bir kitleye ulaştığına dikkat çeken ve festivale olan ilgiden oldukça memnun olduklarını söyleyen Soyuslu, sinemaseverlerin "Yeşilçam Sergisi"nde Yeşilçam'ın kült olmuş birçok ismini görebileceğini ve sergi sayesinde böylesine önemli fotoğrafları sinemaseverler ile paylaşmaktan dolayı son derece mutlu ve gururlu olduklarını ifade etti.


Soyuslu sergiye dair görüşlerini "İnsanların defalarca veya yıllar önce izledikleri filmlere ait sahneleri bir kare ile tekrar hatırlamalarını sağlıyoruz bu sergi ile birlikte. Bunun yanı sıra serginin tarihi bir mekânda olması ayrıca önemli çünkü buranın özel bir tarihi dokusu var ve içeri girdiğiniz zaman farklı şeyler hissediyorsunuz. Farklı bir dünyaya girdiğiniz bu mekanda gördüğünüz fotoğraflarla birlikte çok daha farklı şeyler hissediyorsunuz" sözleriyle devam ettirdi.

7.  Kayseri Film Festivali'nde  sinemanın her alanıyla ilgili ikinci gün yaşandı


Festivalin Kayseri Park Sinema Salonları'nda gerçekleştirilen Ulusal Uzun Metraj Yarışma Filmleri ayağında ise gün içinde yarışma filmlerinin gösterimleri yapıldı ve film ekipleri de filmlerle ilgili sinemaseverlerden gelen soruları yanıtladı. Uygulayıcı yapımcı Mustafa Karadeniz, yönetmen Eylem Kaftan ve oyuncu Burcu Salihoğlu'nun katıldığı "Kovan" filminin gösterimi de sinemaseverler tarafından takip edilen filmlerden biriydi. Film sonrası söyleşide filme dair soruları cevaplayan filmin yönetmeni Eylem Kaftan filmin çıkış noktasının belgeselcilik yaptığı yıllara dayandığını ve bu belgesel sayesinde tanıdığı Karadenizli bir genç kadının yaşanmış gerçek bir hikayesinden oldukça etkilenerek filmini oluşturduğunu belirtti.


Filmin uygulayıcı yapımcısı Mustafa Karadeniz de filmin yapım sürecinde yaşadıkları zorluklara dair izlenimlerini paylaştı. Ambulansın dahi iki saatte gelebildiği zorlu coğrafi koşullarda filmi çektiklerine ve çekim süreçlerinde de zaman zaman arılarla karşı karşıya kaldıkları zorlu sürece dair izlenimlerini dile getirdi. Filmin oyuncularından Burcu Salihoğlu da "Bu film özelinde bizim en büyük şanslarımızdan bir tanesi doğru bir ekiple bir arada olmamızdı. Filmi çektiğimiz 33 gün boyunca sadece filmin iyi olmasına hizmet ettik ve orada yaşayanlar da bizlere çok destek olup ellerinden gelen yardımları esirgemediler" dedi.

7.  Kayseri Film Festivali'nde  sinemanın her alanıyla ilgili ikinci gün yaşandı
Sergi, söyleşi, panel ve film gösterimleri ile sinemayla dolu geçen ikinci gününü geride bırakan 7. Kayseri Film Festivali'nde üçüncü gün heyecanı da dolu dolu yaşanacak.